Pau d"Arco-skarb inków

W Meksyku plemię Huastec Mayans używa wywar z wewnętrznej warstwy kory drzewa w leczeniu raka macicy i zewnętrznie do leczenia owrzodzeń i ran. W Nikaragui, natomiast plemię Garifuna wykorzystuje odwar z kory jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy. Peruwiańscy Indianie stosują w leczeniu wywar z kory, leczą nim chorych na cukrzycę i nowotwory, a mieszkańcy San Maritn spożywają wywar jako lek przeciw nowotworom, chorobom skórnym i dolegliwościom sercowym. W Kolumbii Indianie Tikuna wykorzystują wywar z całej rośliny do płukania bolącego gardła, leczenia anemii, malarii, jak również przeciwgorączkowo o przeciwbiegunkowo. Natomiast Indianie Kallauaja (Callaway) w boliwijskich Andach używają korę Taheebo do leczenia białaczek.

W Brazylii Pau d'Arco wykorzystuje się powszechnie przez mieszkańców w postaci herbatek, wywarów, nalewek i maści w nowotworach: języka, gardła, przełyku, prostaty, jelit, płuc, wątroby, mózgu, trzustki, skóry oraz w białaczkach, ziarnicy, cukrzycy, malarii, stwardnieniu tętnic i innych chorobach wyniszczających organizm. W Gujanie okładów z kory używa się w przypadku zachorowań na pasożytnicze choroby tropikalne.

Od 1960 roku prowadzone są badania naukowe nad tym środkiem. Początkowo tylko w Brazylii, następnie w pozostałych ośrodkach na świecie. Naukowcy prowadząc badania, wciąż są zaskakiwani niezwykłymi właściwościami tego leku. W roku 1974 Instytut Medycyny Marynarki Wojennej w stanie Meryland (USA) opublikował wyniki badań, które stwierdzały, że Pau d'Arco jest lekiem bardzo pomocnym w zwalczaniu pasożytów, obniżaniu poziom cukru we krwi (może zapobiec cukrzycy) oraz jest doskonałym środkiem ułatwiającym trawienie. Badania przeprowadzone w Ameryce Południowej i USA wykazały, że lapacnol (aktywny składnik zioła Pau d'Arco ) może być stosowany w leczeniu szeregu nowotworów złośliwych. Pau d'Arco zawiera dużą ilość żelaza i działa krwiotwórczo, jednocześnie detoksykacyjnie: oczyszcza krew i narządy wewnętrzne od nadmiaru toksyn i trucizn.

Pau d'Arko atakuje główną przyczynę choroby oraz wzmaga odporność organizmu, zmusza go do walki z chorobą. Dlatego też jego działanie jest niezwykle skuteczne oraz szybkie. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że Pau d'Arco ma działanie antybiotyczne (zabija szkodliwe zarazki), przy czym nie wykazuje działań ubocznych. Można go bezpiecznie zażywać, a nawet podawać dzieciom. Niezbędne jest stosowanie leku w czasie kuracji antybiotykowej, powstrzymuje zakażenia drożdżakami. Polecana jest także w profilaktyce i leczeniu grypy, jak również chorób przeziębieniowych.

Ważne jest w czasie kuracji przestrzeganie odpowiedniej diety, co ma wpływ na przyspieszenie i ułatwienie powrotu do zdrowia. Najlepsza jest dieta oparta na produktach żywności naturalnej. Istotne jest wyeliminowanie (bądź ograniczenie) – na czas kuracji – palenia papierosów, picia alkoholu, herbaty oraz czarnej kawy, czekolady, pokarmów mięsnych, nabiałowych, produktów zawierających rafinowany cukier. Wskazane jest natomiast spożywanie: warzyw, owoców, nierafinowanych produktów zbożowych, kasz (szczególnie jaglanej), roślin strączkowych, płatków owsianych, przetworów soi, orzechów i nasion.